Bine ai venit! Aceasta este o "parcare pentru ganduri".
Nu se plateste taxa nici de stationare, nici de oprire.

vineri, 4 octombrie 2013

Cel mai frumos suras :)

Azi am iesit cu pitica mea la plimbare. I-am dat fasul gros, caciulitza, botosei , am pus-o in marsupiu si am iesit sa ne plimbam, asa ca fetele :) Cand am iesit la aer a adormit instant, desi inainte de asta facea figuri. Nu-i place deloc caciulitza pe cap. Am fost oprite de o d-na mai in varsta care s-a mirat cat e de frumoasa si de faptul ca am scos-o deja afara. :)) Eu mi-am scos fata la plimbare a doua zi dupa ce am adus-o acasa de la maternitate. Pai cum sa nu o scot afara? Fata mea trebuie sa se caleasca, doar nu traieste intr-un glob de cristal :) M-a felicitat d-na ca o hranesc doar de la san si m-a intrebat: " cate luni are fetitza dvs? ". Luni? Tanti draga are 7 saptamani. Stiu ca e mare gongutza mea. Chiar ieri am cantarit-o din nou si are 5,100 kg. :) Eu si cu sotul meu o cantarim o data la saptamana. Nicoleta, fetitza mea e atat de dulce. Gangureste de numa numa, povestitoare asa ca mama ei si saptamana trecuta am suprins cel mai frumos suras din viata mea :) Nu-mi pot luat ochii de la ea. Ma bucur ca e cumintica, doarme bine noaptea. E drept ca eu am mare grija ce mananc, astfel incat ea sa nu aiba probleme cu burtica, sa nu aiba colici. Am trecut printr-o dermatita seboreica cu ea. E drept ca nu i-a trecut de tot, dar suntem pe drumul spre vindecare. Ca vorba aceea: tot mama e de vina :)) De data aceasta chiar hormonii mamei au fost de vina :)) Ce sa faci, important e ca pe ea dermatita aceasta nu i-a afectat stilul de viata, a mancat ca inainte si a dormit la fel de bine. Intr-o singura noapte a fost mai agitata. Cand ma gandesc ca atunci cand am vazut-o prima data la ecograf era doar un punct si acum e o bomboana de fata maricica si frumoasa. Toata lumea spune ca seamana cu mama sotului meu. Seamana perfect cu mine cand eram bebe. Chiar saptamana trecuta cand am fost la parintii mei la Turda am vazut cateva poze cu mine cand eram bebe, iar Nicoleta este identica cu mine la acea vreme :) Ce mult s-a schimbat pitica mea de cand s-a nascut. Ce frumos i s-au conturat trasaturile, incredibil! In fiecare zi ma mir de ea! Sunt tare mandra de fiica mea si ma bucur enorm ca o am! Sambata viitoare in 12 are deja 2 luni! Iar luni are 8 saptamani, calendaristice. 
Fiica mea doarme doar cu muzica! Acum gata s-a trezit :) Se aude :)


joi, 3 octombrie 2013

Viata sanatoasa la tine acasa

Dimineata este cu siguranta cea care defineste intreaga zi  Vorba aceea: ziua buna se cunoaste de dimineata!  Mai nou, pentru mine, dimineata inseamna o ora extrem de matinala, avand in vedere ca fiica mea are grija de acest lucru. :) Sunt mamica, asa ca  trebuie sa fiu foarte atenta la sanatatea mea. Sanatatea mea influenteaza direct sanatatea copilului meu. Inca de cand eram insarcinata am inceput sa fiu foarte atenta la produsele pe care le consum. 
Tentatia produselor din marile magazine e extrem de mare si e greu sa te abtii, dar eticheta produselor te ajuta sa realizezi ca e foarte important sa mananci sanatos si ca sanatos inseamna preparat acasa.E drept ca nu toate produsele din marile magazine pot fi reproduse acasa, la scara mica, dar sunt unele care pot. O minte sanatoasa inseamna un corp sanatos. Un corp sanatos sanatos inseamna categoric atentie maxima la produsele pe care le cumparam si le mancam. E drept ca e mult mai usor sa cumperi un produs gata preparat, decat sa-l pregatesti acasa. Insa e minunat cand stii ca si astazi ai mancat doar produse proaspete, cum ar fi sucurile de fructe sau de legume preparate acasa. Eu am reusit rand pe rand sa elimind in dieta zilnica produsele daunatoare.
Cafeaua de dimineata am inlocuit-o cu sucul de fructe,care e mult mai sanatos si care-mi ofera vitalitate pentru intreaga zi. Sucurile din marile magazine contin tot felul de aditivi, de E-uri, care mi-au dat dureri de stomac, asa ca prefer sa-mi prepar sucurile naturale chiar acasa. E drept ca timpul e destul de scurt atunci cand esti mamica, dar un storcator de fructe mi-a usurat rapid munca. 
In marile magazine, pe internet, peste tot exista o multitudine de storcatoare de fructe, asa ca ai de unde alege. E foarte important sa-ti stabilesti criteriile dupa care iti alegi chiar si un storcator de fructe. Pe mine m-au interesant aspectele legate de zgomot, viteza de rotatie, puterea motorului si bineinteles si aspectul, ca sa se integreze perfect in bucataria mea. Cum mie imi place calitatea produselor, m-am orientat catre storcatoarele de fructe Hurom.
Cautand eu in magazinele online cele mai mici preturi am gasit o oferta, de care am zis ca merita sa profit. Site-ul www.marketonline.ro are cel mai bun pret pentru noul storcator profesional din familia Hurom. Este vorba de Slow Juicer HE-DBE04. Acest storcator are o putere a motorului de 150W, 70 de rotatii pe minut si are  carcasa de inox, asta inseamna ca are viata lunga, nevand cum sa se oxideze. Acest aspect este un mare plus!
Nivelul de zgomot, de decibeli este un alt criteriu extrem de important pentru mine. E enervant sa folosesti un aparat electrocasnic, care sa sune ca si un trabant. :) E suparator la ureche si este daunator si pentru somnul fetitetei mele.Storcatorul profesional Hurom Slow Juicer HE-DBE04 are un nivel de zgomot redus, asa ca nu stie tot blocul, cand imi prepar eu sucurile dimineata.:) Cei de la Humor tin pasul cu tehnologia, lucru confirmat inca o data de noul membru al brandului, storcatorul profesional Slow Juicer HE-DBE04, care foloseste o tehnologie revolutionara de presare la rece, astfel ca fructul nu se va degrada prin frecare, iar sucul meu de fructe va avea culoarea originala si va contine mai multe vitamine. Tehnologia revolutionala de presare la rece presupune stoarcerea fructelor sau legumelor la viteza mica, asta inseamna si cresterea duratei de viata a storcatorului!
Asa am ajuns sa-mi prepar dimineata "licoarea" magica de suc de fructe compus din lamaie, morcov, mar, banana, sflecla rosie si pere ( daca tot e sezonul lor ). 


www.maerketonline.ro
Storcatorul Hurom Slow Juicer HE-DBE04
Cu ajutorul storcatoarelor de presare la rece se obtine cantitatea maxima de suc, asa ca nu se pierde nimic din fruct. E minunat sa te trezesti de dimineata si sa savurezi un suc de fructe proaspat, fie ca e de capsuni, portocale sau chiar de ananas! Aportul de vitamime este unul maxim, o data ce am reusit sa includ o varietate de sucuri de fructe, inca de dimineata, asa ca suplimentele alimentare sub forma de capsule sau pastile nu mai au ce sa caute in viata mea de zi cu zi!
Cum prima masa a zilei este cea care-ti ofera energie pentru intreaga zi, am introdus in meniul meu si batonul de cereale, pe care mi-l prepar singura in casa, tot cu ajutorul storcatorului Hurom Slow Juicer. Cum? Simplu!Iau o mana de fulgi de porumb, migdale, o lingurita de miere si totul amestec cu o lingura de lapte de soia, pe care l-am pregatit tot cu noul storcator profesional Slow Juicer de la Hurom. 
Cu o asemenea masa dimineata, reusesc sa ma mentin energica pe parcursul intregii zile, astfel incat fetita mea sa nu simta oboseala mea acumulata si sa ma vada mereu zambitoare. :) 
Inainte de a achizitiona noul storcator, care este extrem de util intregii familii, sotul meu ma intreba unde il vom depozita si asta datorita faptului ca bucataria noastra nu este extrem de spatioasa . Nu a fost greu sa-i gasim un loc, datorita dimensiunilor sale reduse de 40.0 x 21.3 x 15.5 cm .In plus este usor de transportat, avand doar 6.2 kg.
Cum deja e sezonul strugurilor, ma gandeam ca va fi minunat sa-mi prepar mustul chiar la mine acasa, cu ajutorul storcatorului Slow Juicer. Avantajul este ca pot sa-mi prepar must in orice dimineata al oricarui anotimp! Ma intrebam zilele trecute cum sa-mi intaresc sistemul imunitar intr-un mod cat mai sanatos, asa ca ca am gasit o solutie, pe care o voi pune in practica chiar de maine dimineata. Imi voi pune o lingura de germeni de grau in sucul de portocale. Germenii de grau imi ofera tot necesarul zilnic de zinc si astfel voi reusi sa-mi intararesc sistemul imunitar.
Storcatorul profesional Humor Juice Slower imi va fi de un real ajutor si pe viitor, cand ma va ajuta sa-i prepar fiicei mele cele mai proaspecte sucuri naturale de fructe si legume!
E minunat cand gasesti un produs care sa imbine calitatea cu fiabilitatea. Asa ca noul Humor Slow Juicer HE-DBE04 a devenit ca un membru al familiei.  :)
Acest articol a fost scris pentru SuperBlog 2013.
 

marți, 1 octombrie 2013

Frumoasa cu un scop precis!

Intotdeauna, atunci cand vrem sa achizitionam un produs, primul contact cu acesta este cel vizual. Ochii ne sunt " furati " de aspectul produsului. Ce facem atunci cand vrem sa ne achizitionam o masina? In primul rand apreciem masina vizual, ne uitam la forma masinii, la estetica, la aerodinamica. Prima impresie conteaza, chiar si atunci cand vine vorba de o masina :) De cate ori nu ai auzit expresia: ce faruri si jenti frumoase are, ce-mi place forma ei? Daca am schimba cuvintele, jenti si faruri, am putea crede ca e vorba despre o femeie :)
Ei bine, dupa ce am analizat masina, vizual, evident ca trecem la detaliile tehnice: cai putere, carburant, consum mediu, dotari, fiabilitate. De regula, cand ne cumparam o masina (asa ca orice produs electronic sau electrocasnic) cercetam putin pe internet, citim parerile celor care au deja acel tip de masina, poate chiar incercam sa aflam de la consilierii de service care sunt problemele tehnice ale marcii si modelului, pe care vrem sa-l cumparam.
Consumul de carburant este cu siguranta un criteriu extrem de important al vremurile noastre, avand in vedere pretul ridicat al unui litru de benzina sau motorina. Un alt criteriu, care ne determina sa ne indreptam atentia spre o anumita marca si model este si scopul pentru care ne achizitionam o masina: vrem o masina de oras, vrem o masina pentru drumuri lungi sau vrem sa imbinam cele 2 aspecte? Masina ideala este cea care ne ajuta sa ne strecuram usor in oras, dar este si cea care ne ofera siguranta si confort la drum lung. Exista oare masina ideala? Cu siguranta! Numele ei este Toyota Corolla si a aparut in viata noastra pentru a ne demonstra ca nu trebuie sa facem compromisuri, nici cand vine vorba de aspect, nici cand vine vorba de fiabilitate! Prima intalnire cu noua Toyota Corolla iti va infatisa o frumusete, ce te va privi in ochi cu faruri halogen led multireflector. Grila cromata fata iti va fura privirea si te va determina sa-ti doresti sa o conduci, fie ca e ceata, noapte sau zi. Inovatia este echivalenta cu Toyota Corolla! Farurile follow-me-home vin in sprijinul acestei afirmatii. Activate, farurile raman aprinse inca 30 de secunde dupa parcarea masinii asa ca, Toyota iti vegheaza drumul de acces catre intrarea in bloc sau casa.
Stim cu totii ca uneori parcarile din orase sunt atat de stramte, incat ne intrebam cum vom reusi sa ne parcam masina. Nici nu trebuie sa ne mai gandim la acest aspect! S-au gandit inginerii de la Toyota, care au montat pe noua Corolla senzori de parcare fata si spate, dar si sistemul simple intelligent parking assit. Asa ca doamnele nu vor trebui sa-si mai faca probleme la parcarea masinii: o data activat, sistemul de asistenta la parcare manevreaza automat masina in spatiul de parcare. Ce trebuie sa facem noi in acest caz? Doar sa controlam viteza.
Frumusetea  vine din interior, iar noua Toyota Corolla vine sa intareasca aceasta afirmatie! La interior noua Toyota Corolla dispune de un panou de instrumente de bord in culoarea piano black, un volan cu 3 spite imbracat in piele, cotiera de piele pe consola centrala si suporti pentru pahare in fata. Confortul la interior este asigurat de o climatizare automatica duo-zone.
Traim in era tehnologiei, aspect confirmat de noua Corolla de la Toyota, care dispune de sistem smart entry & push start, adica de pornire fara cheie. Asadar pornirea masinii cu ajutorul cheii clasice a fost inlocuita de cheia inteligenta. Sistemul inteligent de acces&pornire dispune de un transmitator ce permite descuierea usilor masinii doar  prin simpla actionare a manerului. Inchiderea usilor masinii se face pur si simplu prin apasarea unui buton. Nu degeaba Toyota Corolla este cea mai vanduta masina a tututor timpurilor! Inteligenta, tehnologia si frumusetea sunt imbinate intr-o proportie binedefinita!
Noua Toyota Corolla vine cu o serie de motorizari, pentru iubitorii de confort, viteza, siguranta si frumusete! Fie ca optezi pentru o motorizare pe benzina sau pe motorina, noul model Corolla vine cu o gama variata de motorizari in 6 trepe manuala,MultiMode 6 trepte. Multidrive S este transmisia care combina in acelasi timp rafinamentul unei cutii automate si caracteristicile de consum ale unei transmisii manuale. E ideala pentru cei care nu s-au putut hotara, daca isi doresc o masina cu transmia manuala sau automata.
Siguranta este unul dintre cele mai importante aspecte definitorii, atunci cand vine vorba de alegerea unei masini. Japonezii de la Toyota stiu ca siguranta este pe primul plan, asa ca noua Corolla dispune de sistem de control al stabilitatii VSC, adica de franare pe fiecare roata si de tractiune TRC, astfel incat masina sa-si mentina traiectoria pe carosabil. La capitolul siguranta, noua Corolla a japonezilor de la Toyota dispune de sistem de asistenta la pornirea in rampa, de 9 airbaguri si sistemele ABS&EBD, care ajuta la pastrarea directiei pe carosabil, in cazul franarii sub 100 de metri.
Asadar noua Toyota Corolla imbina rafinamentul japonez cu siguranta urbana!
Acest articol a fost scris pentru SuperBlog 2013.

vineri, 27 septembrie 2013

Sa intram in competitie!

Azi de dimineata mi-am verificat adresa de email, ca in fiecare zi si am gasit un email cu participare la un concurs..SuperBlog 2013. Am citit mailul, regulamentul si am zis de ce sa nu particip si eu? Sunt curioasa care vor fi temele ce trebuie abordate...asa ca trebuie sa " tratez" cu pitica, sa imi acorde timp sa-mi deschid laptopul si sa scriu :) Sa speram ca va fi..simpatica cu mama ei si o va inspira :) 

luni, 23 septembrie 2013

Ea e Nicoleta!

Azi se implinesc, calendaristic vorbind, 6 saptamani de cand pitica mea a venit sa ne faca zilele extrem de frumoase! Si acum imi aduc aminte momentele in care au inceput contractiile, imi aduc aminte cand mi-am vazut piticutza pentru prima data la ecograf. Parca a fost chiar ieri. De cand nu am mai postat pe blog pitica mea a ajuns la 4,350kg, miercurea trecuta, deja gangureste, rade, zambeste, e minunata. In plus are deja o prietena preferata: o vacutza cu hainutze albastre. Sa fii parinte este cu siguranta cel mai frumos sentiment din lume si pot spune cu sinceritare maxima, ca nu pot sa aseaman cu nimic sentimentul de parinte. E ceva unic, e ceva incredibil de frumos.Fiecare zi e speciala, e diferita si aduce noutati in viata noastra. Sa ai un copil, unul sanatos, e o minune. Fiecare minut e diferit, categoric nu ai cum sa te plictisesti, in plus strangi atat de multe momente frumoase. Radeam cu sotul,chiar ieri si ziceam amandoi ca daca stiam ca e atat de frumos sa fii parinte, faceam un copil inca de acum cativa ani. :) Si chiar asa e. Niciodata nu o sa fie momentul potrivit, din toate punctele de vedere sa faci un copil, insa e pacat sa astepti momentul..propice..

Ea e Nicoleta!

vineri, 30 august 2013

Nicoleta,12.08!

Pe 12.08 a venit pe lume fetitza mea! La 15:05 Nicoleta a patruns in viata noastra,a mea si sotului meu. La nastere comoara noastra a cantarit 3,2 kg si a avut 56 de cm. Travaliul a inceput inca de duminica de la amiaza. A urmat noaptea de duminica spre luni,extrem de lunga si fara sa inchidem un ochi,atat eu cat si sotul meu. Am notat evident intervalul si durata contractiilor. A doua zi de dimi mi-am sunat medicul si am mers la clinica. Era ziua decisiva. :) Speram sa nasc cat mai repede. Din pacate nu a fost asa. Eu cu fiica mea,am facut echipa si asa ca la 15:05 pitica mea a salutat lumea! :) A fost epuizant, atat pt mine,cat si pt sotul meu si pt fiica mea. Rezultatul insa e uimitor. E un sentiment incredibil de frumos,acela de a fi parinte. O privesc acum cum doarme si e minunata: ba se incrunta,ba rade. E o minunatie de copil. Apropo de copii, si artistul meu preferat, Michael Buble a devenit pe 27 august tata! 




luni, 5 august 2013

AMR 8 zile :)

Ma tot pregatesc de vreo saptamana sa postez pe blog si nici nu stiam cu ce sa incep. O sa incep cu faptul ca micutza Nicoleta e minunata. E tare activa, asa cum trebuie sa fie si inca mai sta la mine in burtica. Sigur ii este bine in burtica :) Vorba sotului meu, mai are si mai am o vineri :)) Si cam asa e. Termenul maxim e in 13 august, daca nu vrea nici in 13, poate asteptam pana in 15 august :D . Sa fie nascuta intr-o mare sarbatoare, si sa nu o cheme Maria :)) Pai ca sa respectam traditia inceputa :)) Oricum pe 6 decembrie, sotul meu o sa aiba de sarbatorit ambele fetele ale sale. Eu, ziua de nastere si pitica ziua onomastica. Ce poate fi mai frumos de atat? E minunat :) Asta e clar. Sa fiu sincera am mari emotii in legatura cu momentul in care voi naste. Imi doresc sa fie un moment frumos, sa nu fie prea dureros si sa treaca repede repede zilele in care stam in maternitate, ca sa venim acasa. :) Sotul meu va fi cu noi acasa, cam 3 saptamani. Voi fi toti 3. :) Va fi cu adevarat magic. Urmeaza un capitol minunat din viata noastra, un capitol pe care l-am "scris" inca de anul trecut, si asta pentru ca ne-am dorit, normal :) Maine avem programata o noua zi la control. Intre timp medicul meu, cel care a urmarit sarcina, e in concediu de saptamana trecuta si chiar ziceam asa glumind ca Nicole nu se va naste, decat dupa ce vine medicul din concediu, adica in 13 august, cand micutza noastra are 40 de saptamani. Chiar radeam cu sotul meu, ziceam ca fetitza noastra vrea sa demonstreze ca o sarcina poate fi dusa la termen, asa cum nu se prea intampla :) Speram doar sa nu vrea sa stea in burtica pana la 18 ani, cand tatal ei i-a promis o masina :)) Tot ne aducem aminte, cu sotul meu, de clipa in care ne-am vazut pt prima data pitica: aveam 9 grame!!!! Nu ne vine sa credem :) E o minune sa duci o sarcina pana la capat si in ciuda faptului ca a fost destul de dificil, pentru ca mi-a fost rau in fiecare zi timp de 20/21 de saptamani, pot sa spun ca am avut o sarcina frumoasa, fara probleme si ma bucur ca Cel de Sus a avut grija de noi. :)