Bine ai venit! Aceasta este o "parcare pentru ganduri".
Nu se plateste taxa nici de stationare, nici de oprire.

miercuri, 17 august 2016

Deja am 3 copii!

A trecut ceva vreme de la ultima mea postare legata de pitica mea. Iata ca intre timp s-au facut 3 ani de cand se trezeste zi de zi langa mine. A trecut si Untold-ul pe langa mine, pentru ca anul acesta l-am zarit doar de la distanta.
Pitica mea e tot mai constienta de lumea din jurul ei. Ma uimeste cu gandirea ei, cu raspunsurile pe care mi le ofera. Sunt cateva care imi stau in minte, una chiar de azi.
Statea noi in pat, ne pregateam de somnul de dupa-amiaza, doar ea, statea sa-i fac masaj pe spate si pe manute, povestea si la un moment dat:
- Mami, uite, tanti aceasta e tale supalata.
- Care tanti, tu, Nico?
- Uite tu mami, tanti aceasta. ( Se referea la ingerasul de pe imprimeul asternuturilor de pat)
- Tu, Nico de ce crezi ca tanti e suparata?
- Mami, cred ca sigul o dol picioarele, uita-te la ea cum sta si uita-te la privilea ei.

M-a socat cu raspunsurile ei. Pur si simplu nu-mi venea sa cred ca un copil de 3 ani poate sa faca astfel de remarci.
Inca o povestire draguta de tot. Zilele trecute, noi, doua prin casa, eu faceam curatenie, ea dupa mine, ca intotdeauan ma ajuta.
Eram pe holul dinspre baie.
- Uite mami, peletele ( peretele) are bubita.
- Of tu, Nico. Oare ce a patit?
- Cred ca s-a lovit. II face Nico draga, draga, il mangaie si ii trece.( Nu doar ca a zis, dar a si facut)

Acestea sunt doar doua evenimente recente de care imi aduc aminte. In ultima vreme au tot fost cateva.
Cea mai tare experienta a fost la pescuit. I-a placut la nebunie. A inteles foarte repede care e mecanismul. A avut extrem de multa rabdare si chiar a prins si pesti. De atunci tot vorbeste de cum a prins ea peste si a inceput sa repeta experienta in casa. Cum? A improvizat. Are un balon din acela mare cu Mikey Mouse umflat cu heliu. Prinde de coada balonul, arunca spre cobor si zice ca asteapta pestele sa ii bage pluta in apa :)) Pitica mea e deja experta. De abia astept sa repetam experienta in acest weekend.
De ziua ei, am completat cu fratele meu si asa ca pitica mea s-a trezit cu doua broaste testoase de acvariu acasa. Indragea broastele dupa ce se jucase la mama acasa cu alta pereche de broaste testoase.
In ziua cand le-a primit a fost mare agitatie in jur si nu a apucat sa se joace cu ele asa cum s-ar fi jucat daca le-ar fi primit intr-o zi normala.
Ei bine, insa de a doua zi a inceput dragosteala broastelor. LE schimbam apa impreuna, le dam de mancare, le punem pe jos sa umble. Ma simt de parca acuma am 3 copii. :))
Adevarul e ca-mi plac broscutele si Nico in raport cu broscutele. Le spunem "buna-dmineata" la broscute, "noapte-buna". Sunt parte din familia noastra. Si ele sunt tare prietenoase, desi in primele 2 zile au fost cam speriate. Ca pana la urma si noi am fi speriati intr-o familie noua. S-au adaptat rapid noile membre ale familiei.
Evident ca e copil mic si inca nu stie cum trebuie sa se comporte cu un animalut, asa ca se face ca broastele au insula lor in acvariu, ca da, ele pot sa aiba inca de cand se nasc propria insula. EI bine, Nico le mai pun pe insula si le impinge usor in jos spre apa, zice ca sunt pe "topotogan" , cum zice ea. :)))
Multe aventuri frumoase am avut impreuna si vom avea, sanatosi sa fim! Si acum piesa care Nico o indrageste tare de tot. Cand a auzit-o prima data, era in bucatarie. A fugit rapid in camera la mine: " mami, cine canta? " La capitolul muzica stie tot ce se difuzeaza pe mtv hits, dance. Adica tot ce nu e romanesc.
Piesa cu pricina este...


joi, 14 iulie 2016

Unul e de ajuns, pentru mine!

Roiesc in jurul meu inca intrebari de genul: dar de ce nu mai faci inca un copil? Vazandu-o pe Nico cat de atasata e de bebelusi, de copiii mici, m-am intrebat cum ar fi viata mea cu doi copii. Am fost in cercuri cu copii mici, am avut grija de mai multi deodata si un lucru e clar: eu nu sunt capabila sa iubesc doi copii cu aceeasi intensitate. De avut grija am, proabil ca pe unul sigur l-as ignora din cauza ca celalat m-ar solicita, din cauza oboselii din cauza faptului ca sunt om si am si eu limitele mele.
M-am analizat pe mine, am analizat toate cazurile de frati, surori din jur si nu am gasit nici macar un exemplu care sa zic, sa ma determine sa ma gandesc ca ar fi minunat sa am doi copii sau mai bine zis, sa ma gandesc ca ar fi bine pentru Nico sa mai aiba un fratior/surioara.
Toate mamele pe care eu le-am intalnit, despre care am citit ca au doi copii au recunoscut ca cel putin pe unul din cei doi copii l-a ignorat, fara sa vrea. La al doilea nu a mai existat aceeasi bucurie ca la primul. Si crede-ma, am vazut pe chipul tuturor copiilor cu inca un frate tristete, lipsa de atentie, nevoia de a se agata de ceva care sa-i bage in seama.
Nu exista ca daca sunt doi se joaca si nu ai treaba! Asta e o tampenie! Si eu am un frate, intre noi diferenta e doar de un an, insa nu avem relatia pe care eu mi-am dorit-o. Am renuntat sa sper ca o vom mai avea. Parca exista competitie intre copii, poate din cauza parintilor, exista un copil mai rasfatat din toate povestile cu doi copii.Exista copii care ii vad ca si-ar dori o strangere in brate, care ar face orice sa fie pe primul loc.
Eu nu vreau sa fiu cea care sa zic " ce minunat e cu doi copii", constientizand faptul ca nu e decat o vorba, ca de fapt unul din copiii mei sufera. Nimic nu ma convinge sa am doi copii. Eu nu sunt capabila sa iubesc cu aceeasi intensitate doi copii. Nu sunt singura, dar sunt singura care recunoaste acest lucru, pentru ca evident niciodata nici o mama in lumea aceasta nu va recunoaste acest adevar dureros.
Cu primul copil ai trecut prin toate noutatile. Cu primul le-ai incercat pe toate: cu primul ai fost mama. Cu al doilea e ca si cum ai trece peste o lectie invatata.
Eu nu vreau sa fiu cea care isi ignora unul din copii, constienta fiind. Nu sunt capabila sa iubesc doi copii deodata si nu voi face inca un copil. E ca si cum ai  spune ca iubesti doua femeie deodata sau doi barbati cu aceeasi intensitate, la fel. Nici parintii nu ti-i iubesti la fel. Daca nici acest aspect nu-l recunosti, e clar ca te minti in continuare.
Nu-mi doresc decat sa am rabdarea, energia si bunatatea necesara ca sa-mi fac in continuare copilul fericit si sa nu repet greselile parintilor mei.


miercuri, 22 iunie 2016

Garantia la puterea a 6-a!

Fiecare zi mi-o incep la fel: cu o cacao cu lapte, fara zahar. In fiecare dimineata, indiferent ca e ora 3 dimineata sau 7, deschid frigiderul, scot faptele, il torn in cana, il pun in cuptorul cu microunde sa se incalzeasca, apoi presar pudra de cacao peste el si de abia astept sa-mi incep ziua.
Ma intrebam intr-o zi cum ar arata ziua mea fara frigider? Nu ar fi una deloc buna. Nu as avea unde sa-mi depozitez toate legumele, mancarea gatita, laptele care ma ajuta sa fiu in forma.
E ca si cum as avea o casa fara usa. E ca si nu as avea curent. Fara curent nu prea merge nimic: nici frigider, masina de spalat, nu as avea cum sa-mi alimentez centrala termica.
Fara frigider nu as avea cum sa ma bucur de o dieta echililibrata si sanatoasa. As fi nevoita sa mananca doar conserva si iti dai seama cum ar fi bietul meu stomac, ficat, organism? Ca o planta fara apa. Pentru mine laptele e cea mai buna solutie de a-mi incepe ziua, avand in vedere ca nu beau cafea.
Si stii ceva? Si daca as bea lapte uht, care nu trebuie tinut la frigider tot nu ar fi bine, pentru ca o data desfacuta cutia, ea trebuie depozitata cu tot cu lapte la cateva grade celsius, oferite de frigider. Hai sa ne gandim acum vara. Fara apa rece, fara iaurt. As fi nevoita sa fiu mereu in magazine, mai bine zis as fi doar acolo, pentru ca toate lactatele, pe care eu le consum zilnic: de la lapte, la branza alba, pana la iaurt trebuie pastrate in frigider.
Sa-ti mai zic ca am si o fetita? Cum as putea sa-i ofer o dieta sanatoasa fara frigider? Nu as avea cum: mancarea gatita trebuie tinuta in frigider, oualele trebuie tinute si ele la rece.
Totul trebuie conservat in frigider. Fara frigider nu exista viata acasa, decat in magazin, eventual. Nu ai cum sa-ti conservi mancarea, sa o mentii in cotele normale.
Si daca mai trebuie sa pregatesti si un tort? Da, da se poate si cumpara. Dar nu acelasi lucru: cand il faci tu, stii exact toate ingredientele. Plus, ca nu se compara satisfactia de a manca ceva ce ai pregatit tu, cu ceva ce ai cumparat gata pregatit de altii.
Tot ce poti e sa-ti cumperi eventual un frigider cu o capacitate cilindrica mai mare, ca sa te asiguri ca toti membrii familiei se bucura de toate alimentele preferate. Cei de la Liebherr au o oferta de nerefuzat, insa trebuie sa te grabesti!
De ce?
Pai, toate produsele Liebherr achiziționate în perioada 15 Mai – 31 August 2016 beneficiază de 6 ani garanție. Extragaranția va fi valabilă cu condiția activarii acesteia. 6 anide calitate, design si inovatie! Tu, ce mai astepti?


 Uite aici http://liebherr-electrocasnice.ro/campanie_liebherr_6_ani_garantie_2016_05_15.htm!

Wowfixit-siguranta ecranului tau!

Dintotdeauna mi-a placut sa tin pasul cu tehnologia, dar in sensul de a "fi la moda", ci in sensul de a ma bucura de performantele care mi se ofera in domeniul acesta "smart": smarphone, smart tv, smart app si cate ar mai intra in aceasta categorie, insa acestea sunt primele pe lista.
Ei bine, intamplator acum ceva vreme m-am trezit ca am trecut de la android la ios. A fost o trecere spectaculoasa, pentru ca sunt doua sisteme total diferite. Cum eram obisnuite cu o multime de scurtaturi, de tot felul de aplicatii care sa-mi indicii temperatura din camera si alti senzori care ma tineau la curent cum mai tot ce era in jur, a fost iti dai seama o trecere spectaculoasa. Ei bine, a fost una care mi s-a parut prea dificila. Eram ca un copil aruncat in valuri, fara prea mult ajutor. Asa ca a trebuit sa ma invat singura cam cum sta treaba cu ios-ul. M-am invatat destul de repede, cel mai mult mi-a placut faptul ca ma trezeam cu aplicatii blocate, cu nevoia de restare a telefonului.
Ei bine, o data cu aceasta bucurie a venit si inconvenientul, pe care si acum il consider ca fiind asa: un telefon cu un ecran mult prea sensibil. Parca prea sensibil chiar si pentru mine. Doar cu fiica mea am mai avut atata grija, ca si cu telefonul.
Si cu toata grija mea, cu toate foliile de protectie, tot m-am trezit cu ecranul zgariat. Mare suparare pe mine. Iti dai seama ca e tare neplacut sa vezi ca dintr-o intamplare, in care nu era vina ta, telefonul are ecranul zgariat.
Ah da, ca sa nu uit ca cine mi-a montat folia de protectie, care ziceau ca e sticla, desi nu era a montat-o total aiurea, pentru ca s-au format bule de aer, semn ca prietenul de la service-ul de telefoane mai avea inca de lucru. Ce bine mi-ar fi prins un produs care sa-mi ofere o protectie ultra rezistenta la zgarieturi, cazaturi si care sa nu-mi formeze si bule de aer in momentul montarii!
Daca il aveam pe wowfixit, probabil ca acum aveam ecranul telefonului intact, fara zgarieturi si fara sa ma gandesc ca o sa fiu nevoita sa scad din pret datorita zgarieturilor de pe ecran. O sa ma intrebi de ce nu mi-am montat o alta folie pe ecran? E simplu: pentru ca mai toate iti iau din senzitivitatea ecranului, de parca nu ai avea un smartphone de ultima generatie, ci unul abia aparut.
Dar nu ti-am zis de ce mi-as fi fi dorit sa am wowfixit, ce este si de ce merita sa-l ai si tu. Pai e cea mai noua solutie, care inglobeaza tot ce ai nevoie pentru ca ecranul telefonului tau sa fie protejat 100% fara sa-ti ia din senzitivitatea, fara sa fie greu de montat.
Ei bine, wowfixit este practic o soluție care se aplică pe ecranul telefonului, tabletei, laptopului sau chiar smartwatch-ului pentru a le proteja impotriva socurilor, a zgarieturilor. Ce se intampla dupa ce aplici aceasta solutie? Simplu: solutia se intreste dupa aplicare si se transforma intr-un strat asemanator sticlei. Mai mult de atat acest strat nu formeaza  bule la aplicare sau dupa, este ultra-rezistent la zgarieturi, este anti-bacterian și pe deasupra invizibil.





Aceasta solutie o gasesti pe http://wowfixit.com.ro/.
Si ca sa nu patesti ca mine, si sa te trezesti cu ecran zgariat, eu zic sa te bucuri de cea mai noua inovatie in domeniu. Le are pe toate: e invizibil, nu strica senzitivitatea ecranului, nu formeaza bule de aer si e si usor de montat. Nu o sa ai nevoie de cineva anume, care sa te ajute sa nimeresti toate colturile ecranului. Deci nu trebuie sa fii expert! Expertul e wowfixit si e sigur ceea ce ai nevoie pentru ca tu si smartphone-ul tau sa fiti in siguranta!.
Ia priveste cat e de simplu!


sâmbătă, 18 iunie 2016

Linistea locuintei!

Adevarul ca expresia "cati bani ai dat, atat te va tine" e chiar reala. Nu cred ca sunt singura care uneori a facut rabat de la calitate, in detrimentul pretului. Si cele mai des am facut rabat la capitolul obiecte sanitare.
Asa m-am trezit ca poate o baterie pentru chiuveta a inceput sa curga si sa dea rateuri. Asa m-am trezit ca un racord flexibil a cedat mai repede decat altul, asa m-am trezit ca para de dus s-a transformat intr-o adevarata fantana arteziatana, in sensul ca si furtunul de dus a inceput sa curga.
Si dupa ce am patit-o de cateva ori si m-am bucurat ca am fost totusi acasa si nu mi-am inundat vecinii, mi-am promis ca nu voi mai cumpara obiecte doar pentru ca sunt ieftine. Mi-am promis ca voi cumpara obiecte de calitate la preturi bune. Cei de la depozit-online.ro au o multime de obiecte sanitare la preturi  de invidiat. Asa se face, ca e mai bine sa ai si rezerve acasa, in cazul in care se intamplat sa se strice para de dus tocmai in weekend, tocmai seara tarziu sau robinetul de la bucatarie incepe sa-si spuna varsta. Stiu ca solutia e sa inchizi apa, dar totusi ai nevoie de ea. Ca pana la urma o platesti si ar fi pacat ca un eveniment de genul sa-ti strice ziua, weekendul sau poate chiar parchetul din casa, care se va umfla si sigur, nu de placere, ci de faptul ca e inundat.
Sigur nici vecinul nu se va bucura ca dupa ce tocmai si-a renovat acasa, are din nou de lucru. Pana la urma toate obiectele din casa au o anumita durata de viata, si bine ar fi sa tinem cont si de acest aspect, daca  nu vrem sa fim pusi in situatii neplacute.
Asa ca eu, mi-am promis ca nu voi cumpara obiecte care sunt doar ieftine si atat. Uneori mai bine dai un ban in plus, si stii ca te alegi cu calitate, garantie mai mare si sigur liniste in propria casa.
Nu degeaba sunt producatori consacrati, care garanteaza sigur peste 2 ani durata de viata a obiectelor sanitare.
Asa ca, mai bine cumperi un produs mai scump, dar bun, decat 10 ieftine, care nu fac decat sa-ti strice ziua, weekendul si sa mai aduca si probleme vecinilor tai.

Micile mele ajutoare!

Baia este locul meu de odihna, uneori. Acolo pot sa evadez. Cand esti mamica nu poti sa spui ca ai obosit sau ca nu mai ai chef sa indeplinesti rolul . Asa se face ca relaxarea mea e la baie. Acolo am distractia mea. Acolo imi imaginez ca sunt propria make-up artist, acolo imaginatia imi zburda si creez tot felul modele unghiilor mele, acolo dau alt aspect parului si alt forma. Evident ca fac toate aceste lucruri cand fiica mea doarme. Si pentru ca distractia mea sa fie cu adevarat una la nivel inalt, imi tot maresc colectia de produse de machiaj, de intretinere si de coafare a parului. Sincera sa fiu, parca nu e de ajuns cat mobilier am in baie. Asa ca ma gandeam sa caut mobilier baie.
Am tot cautat si am gasit o multime de modele la cei de la Depozit-online.ro. Cand ai de ales, e greu sa te decizi. Cand insa esti limitat de spatiu, deja se restrang cautarile. Si totusi, am gasit exact combinatia de culori pe care mi-am dorit-o: negru si alb. Asa se face ca voi putea adaposti in mobilierul meu de baie toate trusele de machiaj, toate lotiunile de corp, toate produsele de intretinere si coafare a parului si evident, voi putea tine departe de curiozitatea celei mici si produsele de curatenie, care ma ajuta sa-mi mentin casa asa cum mi-o doresc: mereu curata. 
Stii ceva? Cand trebuie sa tii de cateva criterii, de genul, spatiu, rapid inveti sa faci util fiecare coltisor din casa.
Cum sunt atat de multe mobiliere care se potrivesc cerintelor mele, m-am gandit la inca un mobilier pe care sa-l asez undeva deasupra la toaleta, acolo voi "ascunde" toate produsele mele distractive. Si fiindca ramane si ceva spatiu intre perete si vasul de toaleta, voi mai aseza inca un mobilier care sa aiba cateva sertare in care vor sta linistite si relaxate toate acele ustensile care fac ca parul meu sa arate ca demn de scos in oras.

Avionul copilariei!

Cine nu are copil,sa-si faca. Oh da, crede-ma ca e o expresie pe care toti parintii o au in gand. E drept ca sunt si multe momente cand si-ar dori sa fie din nou celibatari sau doar gandul la un copil. Eu singur sunt cea care nu ar vedea viata fara un copil. Sigur m-as plictisi. Asa cred. Cu pitica mea toata ziua e plina, impartita pe diferite activati. Pentru da, sa tii un copil ocupat ai nevoie de idei, locuri si sigur de rabdare. Si uneori de multa convingere ca sa treceti de la topogan si la alta activitati ce necesita cumparaturi, aglomeratie. Nu ai chef de multe ori, dar daca trebuie nu prea ai de ales. 
Fiecare copil se plictiseste de jucariile sale si uneori gaseste o distractie mare intr-o simpla sticla de apa, intr-un set de chei sau doar privind furnicile ce trec grabite pe langa piciorusul sau. 
Pitica mea e innebunita dupa avioane. Trebuie sa le vada pe toate care le aude pe afara, se minuneaza de ele, se bucura cu maxima sinceritate si sunt convinsa ca si-ar dori sa aiba avionul ei in miniatura.
Am gasit unul in depozitul de jucarii. E exact avionul care ar tine-o ocupata multa vreme, e cel pe care l-ar duce peste tot cu ea si e sigur cel care i-ar duce gandurile departe de somnul pranzului.
Mie sigur mi-ar oferi cateva momente de respiro si acelasi avion mi-ar duce gandurile departe de agitatie, in inaltul cerului si sigur m-as trezi ca pot sa visez cu ochii deschisi fara ca sa fiu mereu in alerta. Pentru ca da, atunci cand esti parinte, esti mereu pe pozitie de fuga, de plecare, mereu pregatit cu bratele sa cuprinda jucariile de afara, copilul si alte 2 plase pe care le-ai umplut la cumparaturi.
Si sa fiu sincera, si eu ma joc cu jucariile fiicei mele. E asa de bine uneori sa fii copil si sa ti se permita, fara sa ti se atraga atentia ca nu dai dovada de maturitate.
Acesta e farmecul jobului de parinte: poti sa fii copil oricand, e chiar indicat, poti sa te joci cu toate jucariile din jur, te poti prosti fara sa te gandesti ca nu e cazul si ramai vesnic copil.
Nu te mira ca fiica mea iubeste avioanele, ca doar nu e obligatoriu ca toate fetele sa iubeasca daor papusile si atat. Pana la urma nici baietii nu iubesc doar masinile.  Nu-i asa ca am dreptate?
Ca tot ziceam de avion, ma pregatesc sa lasi si eu gandurile sa zboare o data cu el, chiar daca e doar un avion in miniatura. :)
Tu cu ce jucarie noua iti vei suprinde copilul? Nu, niciodata nu e de ajuns si nici suficient pentru a tine un copil ocupat. :)